Vai drīkst filmēt policijas darbiniekus un publicēt video?

Vai drīkst filmēt policijas darbiniekus un publicēt video? – Latvijas Republikas Senāts izskatīja administratīvo lietu, kas ierosināta pamatojoties uz pieteikumu par Datu valsts inspekcijas lēmumu, pēc fiziskās personas (turpmāk- Iesniedzējs) kasācijas sūdzības.

Iesniedzējs, atrodoties Valsts Policijas iecirknī, paskaidrojumu sniegšanas laikā, veica filmēšanu. Uzfilmētais materiāls vēlāk tika ievietots vietnē www.youtube.lv. Video ierakstā ir redzami un dzirdami policijas darbinieki. Datu valsts inspekcija konstatēja, ka Iesniedzējs ir pārkāpis Fizisko personu datu aizsardzības likumu, jo nav sniedzis likumā noteikto informāciju par datu apstrādes mērķi. Naudas sods Iesniedzējam netika piemērots, bet inspekcija uzlika par pienākumu izdzēst uzfilmēto video materiālu no www.youtube.lv un citām tīmekļa vietnēm.


Eiropas Savienības Tiesa, izskatījusi šo lietu, 2019.gada 14.februāra spriedumā norādīja, ka lai arī policijas darbinieki tika filmēti veicot savus amata pienākumus publiskā iestādē, video materiālā redzamais nepārprotami atklāj policistu, kā fizisku personu datus. “Ne vienmēr ir iespējams nošķirt, kuras no personas darbībām ir profesionālās darbības sastāvdaļa un kuras nav.”
Iesniedzējs ir paudis viedokli, ka videoieraksts interneta vietnē tika publicēts, lai pievērstu sabiedrības uzmanību policijas prettiesiskajām darbībām, kas esot notikušas viņa paskaidrojumu sniegšanas laikā. Šādu datu apstrādi, iespējams, varētu pieļaut, ja tā ir veikta žurnālistikas nolūkiem, pat ja Iesniedzējs nav žurnālists, tomēr tas ir atkarīgs no vairākiem aspektiem.
Iesniedzējs tiesā argumentējis, ka esot liegtas viņa tiesības uz vārda brīvību. Šajā lietā tiesa atzina, ka atsaukšanās uz vārda brīvību ir nepamatota, jo Iesniedzējs, publicējot video ierakstu ir iejaucies policijas darbinieku privātajā dzīvē.

Vai drīkst filmēt policijas darbiniekus un publicēt video?

Lai Iesniedzējs varētu izmantot savas tiesības uz vārda brīvību, minētajos apstākļos, publicējot video ierakstu, vajadzēja anonimizēt to tādā veidā, lai policijas darbinieki nebūtu identificējami. Iesniedzējam tiesa uzlika par pienākumu izdzēst no interneta vietnes publicēto video materiālu.
Ļoti aktuāla mūsdienu tendence ir apstrādāt datus- fotografēt un filmēt visu. Iemesls šādai rīcībai arī ir loģiski saprotams- lai apliecinātu to kas noticis, noteikti ir vajadzīgi pierādījumi. Kas gan ikdienas gaitās var būt labāks līdzeklis kā telefona kamera? Tomēr ir svarīgi respektēt apkārtējos un apdomāties, vai Tu ar savām darbībām neaizskar apkārtējo intereses!

Ja Tev ir radušies jautājumi- raksti, mēs labprāt palīdzēsim!

Avots:
https://bit.ly/2XhIR9E